Norweska firma, Norwegia - informacje+47 239 62 127
Menu Biznes w Norwegii
Polski program do wystawiania norweskich FAKTUR
Myślisz o założeniu firmy?
Pomagamy załatwić konieczne formalności.
Pozwól sobie pomóc i skup się na rozwijaniu swojego biznesu!
Zostaw nam numer telefonu - skontaktujemy się z Tobą!

Norweskie rozliczenie roczne

Każda norweska firma prowadzi odmienny rodzaj księgowości. Ma to związek z wielkością, organizacją i rodzajem działalności danej firmy.

Aby celnie uporządkować obowiązki odnoszące się do księgowości rodzimych, norweskich firm powinno umieścić się je w trzech kategoriach:

1. Rozliczenie pensji i składek pracowników
2. Księgowość zwykła
3. Księgowość VAT

Dodatkowe informacje: Firmy, których dochody nie przekraczają 1 miliona koron rocznie, mogą wystąpić o zgodę na składanie rozliczenia VAT tylko raz w roku, a nie co dwa miesiące. Firmy jednoosobowe (EPF) nie muszą korzystać z zewnętrznej księgowości. Gdy właściciel firmy potrafi prawidłowo poprowadzić księgowość firmy, wolno mu to robić samodzielnie, musi jednak liczyć się z dużo częstszymi kontrolami z urzędu skarbowego.
Wszystkie spółki mają obowiązek korzystać z usług autoryzowanego biura rachunkowego, bądź zatrudnić kogoś, kto będzie się tym zajmował.

Wszystkie zagraniczne, na przykład polskie biznesy działające na obszarze Norwegii muszą prowadzić tylko księgowość VAT do chwili, aż nie pobiorą obowiązku podatkowego. Przedsiębiorcy realizują to zobowiązanie za pośrednictwem MVA-representant, czyli norweskiego reprezentanta do spraw VAT. Takie rozrachunki należy składać co dwa miesiące. W wypadku firm, które zajmują się szukaniem zagranicznych pracowników dla Norwegii i nie mają nawet biura w tym kraju, nie ma takiej konieczności, aby prowadziły one księgowość VAT, bowiem cała działalność odbywa się poza Norwegią. Być może zagraniczna firma zyska obowiązek podatkowy. Co wtedy? W takiej sytuacji norweska placówka jest traktowana na takich samych regułach jak rodzime firmy. Wiąże się to między innymi z kilkoma zasadami: samodzielna działalność gospodarcza będzie traktowana jak norweska firma jednoosobowa - EPF, spółki cywilne i spółki jawne będą traktowane jak norweskie spółki bezkapitałowe ANS lub DA, spółki z o.o. będą traktowane jak spółki kapitałowe AS. Oczywiście firma, która oddelegowuje pracowników do Norwegii musi płacić im pensje oraz składać fundusze na ubezpieczenie społeczne.

Czym jest obowiązek rachunkowy i kto musi go realizować?

Polega on na sporządzeniu rocznego bilansu oraz sprawozdania z działalności. Czyli årsregnskap i årsberetning.

Zobligowani do tego są:
- firmy zagraniczne, które mają obowiązek podatkowy w Norwegii,
- firmy jednoosobowe, jeśli wartość ich majątku wynosi ponad 20 milionów koron lub jeśli zatrudniają pracowników, którzy łącznie wypracowują więcej niż 20 roboczolat.
- firmy jednoosobowe, jeśli wartość ich majątku wynosi ponad 20 milionów koron lub jeśli zatrudniają pracowników, którzy łącznie wypracowują więcej niż 20 roboczolat.
- spółki kapitałowe,
- spółki bezkapitałowe (ANS, DA), chyba że w ciągu roku rozrachunkowego miały mniej niż 5 milionów koron obrotu, zatrudniały pracowników, którzy wypracowali mniej niż pięć roboczolat, liczba udziałowców spółki nie przekroczyła pięciu i żaden z udziałowców nie był osobą prawną z ograniczoną odpowiedzialnością (jeśli spełniono wszystkie te warunki, spółka bezkapitałowa nie musi opracowywać bilansu i sprawozdania rocznego),
x
Chcesz otworzyć biznes w Norwegii? Potrzebujesz kompleksowej obsługi Twojej firmy? Zapraszamy do kontaktu:
STRONA GŁÓWNA | INNE USŁUGI | INNE | KONTAKT